Šest příchutí života

Bylo to jako polknout hořkou pilulku… Viděla jsi ten její kyselý ksicht? Je to jako by mi sypal sůl do čerstvé rány… To jsem se zase jednou pěkně spálila… Byl to ten nejsladší okamžik mého života… Tak to bylo pěkně „vostrý“… Sevřelo se mi srdce lítostí…

Ájurvéda rozlišuje šest základních typů chutí, které mají zásadní vliv na náš tělesný a duševní systém, a říká, že každý den bychom těchto šest chutí měli zakusit. A jaké chutě to tedy jsou?

 • sladká

 • kyselá

 • slaná

 • ostrá

 • hořká

 • svíravá

Chutě nejen že můžeme cítit na jazyku, ale také jejich pomocí dokážeme popsat emoce, které jsme v určitém okamžiku cítili.

Chuť je spojená s druhou čakrou (Svádhišthána), která zodpovídá především za naše vylučování, látkovou výměnu, detoxikaci a také sexualitu. Na emocionální úrovni představuje druhá čakra náš strach, obavy i pocity viny a funguje na tzv. principu slasti, který představuje naši přirozenou potřebu vyhýbat se bolesti.

Druhá čakra je základem našich emocí. Pokud je potlačujeme, bráníme se „pohybu“, které emoce představují, a to ve smyslu neřešení ničeho, co se kolem nás děje. Poté však upadáme do apatie nebo depresí a začneme se brzy cítit vyčerpaní. Naopak lidé, kteří se svými emocemi umí dobře pracovat, si všímají zpráv, které nám o nás říkají, a vědomě na ně reagují. Reagujeme-li z vědomé pozice, jsme schopni toho ve svém životě spoustu změnit – situace, kde se cítíme nepohodlně (tedy místo slasti prožíváme bolest) se snažíme vylepšit tak, abychom se opět cítili dobře (slast).

Mnozí lidé však často dosahují slasti pomocí návykových látek (alkohol, drogy, cigarety, antidepresiva) nebo také přílišným přejídáním se, přehnanou sexuální aktivitou nebo extrémními zážitky, u nichž jde „o život“. Slasti sice dosáhnou, ale jen na krátkou chvíli, a opětovný propad do bolesti je ještě hlubší a horší. Dostáváme se tak do spirály, která nás pomalu stahuje ke dnu.

Je tedy mnohem účinnější se naučit s emocemi pracovat než je potlačovat nebo přebíjet.

Podle Ájurvédy můžeme každý okamžik našeho života popsat pomocí těchto tří kategorií:

 • Tattva

 • Rasa

 • Bháva

Tattva představuje vlastnosti a aspekty určitého zážitku. K jejich určení potřebujeme naše smysly – zrak, sluch, chuť, hmat i čich. Zkuste si teď představit, že sedíte na břehu moře. Je krásný letní den, na moři se dělají vlnky, sluníčko svítí a vzduch nádherně voní i chutná… Zavřete oči a zkuste si projít všech pět smyslových pocitů… Cítíte slanou příchuť ve vašich ústech? Vůni moře? Horkost doteku slunce na vaší pokožce? Slyšíte, jak se vlny jemně tříští o kameny na pláži nebo křik racků? A co vidíte?

Celou tu situaci ve své mysli dokážete „cítit a vidět“ i teď, když sedíte v kanceláři nebo doma u stolu a čtete tento článek. Toto jsou základní informace spojené s každým naším zážitkem, které máme uložené v naší paměti… I proto, cítíme-li nějakou chuť nebo vůni, často se nám vybaví právě určitý okamžik našeho života, se kterým ji máme spojenou.

Rasa představuje příchuť zážitku. Základních příchutí jsme si nahoře uvedly šest – sladká, kyselá, slaná, ostrá, hořká, svíravá (nebo také trpká). Vraťte se zpět na svoji pláž a teď jsi představte, že jste tam na svatební cestě se svým milovaným partnerem. Takový okamžik bychom mohli definovat jako „sladký“. Když si však představíte, že jste se právě s partnerem pohádali, bude mít původně sladký okamžik příchuť úplně jinou…

Bháva představuje už samotnou vaši náladu a emocionální zabarvení zážitku. Budete-li zamilovaní a plni lásky, pak bude vaše nálada spíše euforická a budete naplnění štěstím od konečků vlasů až po prsty na nohou. Naopak, budete-li pohádaní, pak bude vaše tělo naplněno smutkem a lítostí.

Souhrnně se těmto aspektům říká Qualia.

Každý z nás se může rozhodnout, jak bude svůj život prožívat. Stačí jej prožívat vědomě. Přestat ignorovat emoce, které cítíme, naučit se s nimi pracovat (třeba pomocí EFT), a naslouchat zprávám, které nám posílají.

Prvním krokem je se zastavit a skutečně si uvědomit, jak se cítím.

Cítím se mizerně. Ok, proč se cítím mizerně? Co s tím můžu udělat? Jak to můžu změnit? Co můžu udělat proto, abych se zase cítil/a dobře?

Stačí jen uvědomění a trocha vůle. Svůj život máme jen ve svých rukou.

Vraťme se ještě na chvíli k chutím života. Pomocí potravin, které konzumujeme, totiž můžeme přebudovat naše tělo na zdravou základnu pro zdravé emoce.

Jak už jsme si ukázali výše, každý okamžik, který prožijeme, vyvolává v naší mysli také odpovídající chemickou reakci na základě emocí, které cítíme.

Ájurvéda rozeznává tři základní činitele – tzv. Dóši:

 • váta

 • pitta

 • kapha

Váta je princip ovládající v těle pohyb (dýchání, krevní oběh, trávící soustava, nervová soustava), pitta má na starost metabolizmus a trávení (zpracování vzduchu, vody a potravy) a kapha ovlivňuje fyzickou stavbu těla a rovnováhu tekutin (svaly, tuk, kosti, pojivová tkáň).

Každá buňka v našem těle je ovlivněna všemi těmito třemi činiteli. Každý z nás má v těle všechny tyto tři principy, většinou je však některý z principů dominantní. Pro každý tělesný typ je také vhodný jiný druh potravy a jiné chutě. Víte-li, který typ jste, můžete pomoci svému tělu vybrat si potraviny pro vás nejvhodnější (test si můžete udělat v naší skupince na FB, jak se do ní dostat, najdete zde).

Naším úkolem je dostat všechny tři dóši do rovnováhy – to je klíčem k harmonii mysli a těla.

Každopádně nezapomínejte, že každý den bychom měli ochutnat všech šest základních chutí 🙂

A také nezapomínejte, že jsme to jen my sami, kdo si vytváří „příchuť našeho života“ tím, jak vnímáme jednotlivé okamžiky… I hořké a trpké okamžiky nás učí – bez nich bychom neznali sladkost těch příjemných… Stačí je jen vědomě rozpoznat a změnit…

Krásný den 🙂

„Byla mi dána do vínku schopnost hlubokého soucitu, a snad i proto jsem již od malička toužila pomáhat lidem objevovat svoji duši. Již téměř dvacet let se věnuji studiu alternativních metod léčení, zejména EFT a feng-šuej, a proto jsem také autorkou eBooku FENG-ŠUEJ a EFT>> , který je věnován oběma těmto metodám. Pomocí Feng-šuej můžete nastartovat pozitivní změny ve vašem životě tím nejjednodušším způsobem, který pro začátek můžete udělat – zdokonalením prostoru, ve kterém trávíte svůj čas. Prostor kolem nás totiž pomáhá utvářet náš život. A pomocí EFT můžete pomoci sami sobě zbavit se vnitřních bloků a nefunkčních vzorců, které vám brání ve štěstí...“ Můj příběh si přečtěte zde>>
 • Chcete se dozvědět, jak rychle nabít Vaše tělo i Váš domov pozitivní energií?

  Přečtěte si eBook zdarma...

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Na Facebooku mě najdete tady :-)