Proč mi ty zatracený afirmace nefungují?!

Afirmace je v dnešní době velmi skloňované slovo. I já se přiznám, že je používám velmi často, jen v trošku jiné formě, než se na veřejnosti obvykle prezentují – většinou totiž nebývají formulovány správně.

Lidská mysl funguje tak trochu jako obrovský archiv – do našeho podvědomí ukládá každou vteřinu našeho života. Informace a podněty, které se k nám dostávají z našeho okolí dělí podle naší reakce na pozitivní, neutrální a negativní. Každý prožitek posuzujeme z hlediska našich emocí i našich přesvědčení. Jsme to zkrátka my, kdo rozhoduje o tom, do které škatulky zážitek přidělíme.

Je-li něco pozitivního, pak je to skvělé. Naše mysl si to uloží jako prima vzpomínku.

Je-li něco neutrální, tedy ani pozitivního, ani negativního, pak si nejspíš ani neuvědomíme, že jsme něco takového prožili. Vzpomenete si, co jste měli před týdnem ve středu k večeři? Nejspíš vám bude trvat hodně dlouho, než na to přijdete (tedy, pokud to zrovna nebylo něco, co fakt nesnášíte). Někde to tam uložené je, ale není to důležité.

S negativními zážitky je to však úplně jiné. Po jejich prožití, kdy naše mysl i tělo zaznamenají silný emocionální výkyv, případně fyzickou reakci v podobě bolesti nebo třeba nevolnosti, ztuhlosti apod., dojde k narušení našeho energetického systému a do podvědomí se zážitek uloží jako strategicky důležitý pro naši budoucnost. Naše mysl tedy na základě takového zážitku začne vytvářet strategie, jak se stejným pocitům pro příště vyhnout.

Podněty, které přijímáme, hodnotíme pomocí tzv. kritického faktoru – to je něco, co jsme se jako děti naučili, že tak je to správně, např. že červená barva je prostě červená a ne fialová, že auto je prostě auto a ne autobus, že jíme příborem a ne rukama apod. Po vyhodnocení se tyto informace ukládají do našeho podvědomí. Už od dětství tedy máme zafixováno, co je správné a co ne.

Každá afirmace, kterou si zvolíme, tak prochází hodnocením našeho kritického faktoru, který nám řekne, jestli je to možné a nebo to možné není.

Při jejich sestavování musíme brát ohled ještě na jednu věc. Je velký rozdíl v tom, jestli toho, po čem toužím, můžu dosáhnout teď hned a nebo jestli dosažení vytyčeného cíle vyžaduje nějaký proces – např. teď hned můžu přestat kouřit, pít alkohol, objednat si kurz, po kterém velmi toužím. Ale asi teď hned nezhubnu pět kilo nebo se ze mě teď hned nestane skvělý řidič.

Afirmace ve smyslu „cítím se skvěle ve svém těle“, když vím, že mám deset kilo nadváhu, nebo „peníze ke mně přicházejí snadno“, když vím, že pracuji na pozici, která vůbec není dobře placená, nebo „jsem velmi úspěšný manažer“, když pracuji jako dělník u pásu, nebo „jsem skvělá řidička“, když už od mládí mi bylo do hlavy vtloukáno, že ženy za volant prostě nepatří, jsou pro náš kritický faktor nepřijatelné.

Zkuste si teď najít nějakou podobnou afirmaci a řekněte si ji nahlas. Jak reaguje vaše tělo a mysl? Cítíte v nich nepohodlí, když afirmaci vyslovíte? Nesouhlas? Váš kritický faktor prostě ví, že je to nesmysl – v minulosti na základě nějaké zkušenosti nahrál do vašeho podvědomí úplně jinou informaci.

Pokud si ale řeknete např.: „každým krokem, který udělám, hubnu na stehnech“, nebo „každý den se vzdělávám, abych se mohl stát úspěšným manažerem“, nebo „každý den jezdím autem a stávám se lepším a lepším řidičem“, pak informace, které vaše mysl dostává, už tak nesmyslné nejsou. Toto už jsou afirmace, které vyjadřují proces dosažení vytouženého cíle. Pomocí nich pak skutečně „programujeme“ naši mysl, obzvlášť, pokud se na tuto afirmaci soustředíme především v průběhu daného procesu – tedy v našich příkladech při chůzi, při studiu, při řízení auta. Afirmace jsou rovněž v souladu s naším kritickým faktorem – většina z nás se už v mládí naučila, že pokud chci něčeho dosáhnout, musím pro to něco udělat 🙂

Sestavte si svoji afirmaci na míru vašim přáním.

Když ji sestavíte, prozkoumejte ji. Pokud nenarazíte na nic, s čím by vaše tělo a mysl nesouhlasila, pak je to v pořádku. Pokud se však objeví jakákoliv pochybnost nebo „svíravý“ pocit v těle, je někde něco špatně. Buď bude potřeba sestavit novou afirmaci, která s vámi bude ladit, a nebo pomocí EFT odstranit blok, který se nachází ve vašem energetickém systému.

A jak s afirmací pracovat dál?

Až ji sestavíte tak, aby s vámi skutečně byla v souladu, napište si ji na lísteček. Můžete ji napsat ozdobným písmem, vymalovat, zasadit do rámečku, zkrátka ji vymazlit podle vašich představ. Tento lísteček pak umístěte ve vašem domě/bytě do příslušného podporujícího směru, a to podle oblasti, které se afirmace týká – osobní růst, zdraví, láska, úspěch.

Pro každého z nás je tento podporující směr jiný – odvíjí se od našeho data narození. A protože vaše datum narození neznám, můžete najít kompletní přehled v mém e-booku.

Pro začátek však úplně postačí, když si afirmaci připravíte a každý den jí věnujete pár minut. Protože naše mysl pracuje jinak ve stavu vědomí a jinak ve stavu podvědomí, bude nejlépe, když se před tím, než si afirmaci budete pročítat nebo nahlas opakovat, na chvíli posadíte a zklidníte se pomocí hlubokých nádechů a výdechů. Díky uvolnění při meditaci se můžeme dostat do změněného stavu vnímání (alfa), kdy je pro nás práce na úrovni podvědomí jednodušší a můžeme jej lépe „programovat“.

A ještě jedna věc – než si afirmaci sestavíte, zamyslete se nad tím, jestli to, co chcete, skutečně chcete. A také co bude, až to budete mít. Pokud ve vašich myšlenkách naskočí jakékoliv obavy nebo jiné nepříjemné pocity, zpracujte je pomocí EFT – stáhněte si manuál k EFT zdarma a přidejte se do uzavřené skupiny, kde se můžete naučit sestavit si afirmaci na míru 🙂

Tvořte své afirmace s láskou k sobě i k ostatním 🙂 Vánoce jsou pro to ideálním obdobím, protože se naše srdce otevírají víc, než kdy jindy…

Přeji vám krásné dny 🙂

„Byla mi dána do vínku schopnost hlubokého soucitu, a snad i proto jsem již od malička toužila pomáhat lidem objevovat svoji duši. Již téměř dvacet let se věnuji studiu alternativních metod léčení, zejména EFT a feng-šuej, a proto jsem také autorkou eBooku FENG-ŠUEJ a EFT>> , který je věnován oběma těmto metodám. Pomocí Feng-šuej můžete nastartovat pozitivní změny ve vašem životě tím nejjednodušším způsobem, který pro začátek můžete udělat – zdokonalením prostoru, ve kterém trávíte svůj čas. Prostor kolem nás totiž pomáhá utvářet náš život. A pomocí EFT můžete pomoci sami sobě zbavit se vnitřních bloků a nefunkčních vzorců, které vám brání ve štěstí...“ Můj příběh si přečtěte zde>>
  • Chcete se dozvědět, jak rychle nabít Vaše tělo i Váš domov pozitivní energií?

    Přečtěte si eBook zdarma...

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Na Facebooku mě najdete tady :-)