Mraky emocí

Emoce mají přímý vliv na způsob fungování buněk v těle.“

Gregg Braden, MATRIX – Božský zdroj

Ráda si představuji emoce jako mraky. Některé jsou jako ty těžké, tmavě šedé až černé, bouřkové, plné hněvu a zloby, a některé jsou jako lehoučké, nadýchané chomáčky pěny, plné něhy, radosti a lásky.

Pokaždé, když si uvědomím, jakou emoci cítím, si pak představím, že tento mrak živím… A on se zvětšuje a zvětšuje a zvětšuje a může tak způsobit i pořádnou katastrofu…

Od dětství se učíme emoce potlačovat. Začneme-li se vztekat, najednou jsme nepřijatelní. Okolí nechápe, že se tím jen snažíme dát najevo svoji nespokojenost a že potřebujeme pomoc. Naši nejbližší nám neumějí dát pochopení, protože ani jim samým se ho nedostávalo, když byli malí. Ani jejich rodiče to neuměli a ani jejich rodiče… a takhle bychom mohli pokračovat hluboko do historie lidstva.

A tak tápeme a nevíme, co s tím. Často totiž ani nevíme, co vlastně cítíme, a už vůbec netušíme, proč se tak cítíme. Jsme zmatení. Bojíme se projevit, aby nás někdo neodsoudil a nezavrhl. Postupně se stáváme nepřijatelnými i sami pro sebe. Dennodenně nás provází špatná nálada. A přitom by jen stačilo nakouknout pod pokličku a všechno to krásně zpracovat a proměnit.

Jak?

Prvním a zároveň tím nejdůležitějším krokem je vědomě si všímat toho, co cítíme, tedy nenechat se emocemi bezmocně vláčet. To nám umožní dech.

Dech je mocným nástrojem ke zklidnění těla a mysli.

Dostanu-li se do situace, kdy jsem totálně vzteklá nebo vystresovaná, začnu vědomě dýchat. Hluboce, se zavřenýma očima, do celého břicha a hrudníku. Vědomé dýchání nekompromisně přivádí mysl do přítomnosti. A jsem-li plně v přítomnosti, mohu si jasně uvědomit, co cítím. A pak už mohu začít pracovat.

Dalším krokem je tedy uvědomit si, o kterou emoci se jedná – je to zlost, strach, pocity viny, smutek nebo láska, radost či odvaha?

Každá emoce, kterou cítíme, totiž ovlivňuje nejen naši náladu, ale také naše tělo na fyzické úrovni. Ovlivňuje naše myšlení a následně i chování. Určuje tedy nejen, kam budou směřovat naše myšlenky, ale také jakou hormonální smršť spustíme ve svém těle.

Psychologie rozlišuje emoce primární a sekundární.

Primární emoce jsou nám vrozené. Jsou to „naprogramované“ reakce na podněty, které zpracovává amygdala, tedy náš „plazí mozek“. Amygdala zodpovídá za základní reakce typu uteč/útoč, a tím také hraje hlavní roli při formování paměťových stop spojených právě s emočními prožitky. Mezi primární emoce patří hněv, odpor, strach, smutek, štěstí a překvapení (v pozitivním i negativním slova smyslu).

Sekundární emoce pak vznikají naší socializací a jsou reakcí na myšlenky a pocity. Získáváme je věkem a zkušenostmi, vytvářejí se postupně hodnocením situací, do kterých se v životě dostáváme. Patří tak mezi ně např. lítost, vina, stud, pohrdání, závist, ale také hrdost, obdiv, úcta apod. Jsou odvozeny z primárních emocí a jsou ovlivněny naším vlastním myšlením a rovněž prostředím, ve kterém jsme vyrůstali.

Třetím krokem je uvědomit si, co za touto emocí skutečně stojí.

Za nízkými emocemi často stojí strach. Strach z nepřijetí, z odmítnutí, ze ztráty sebeúcty, z opuštění. Tento strach bývá založen na našich předchozích zkušenostech, kdy nás skutečně někdo odmítl, opustil nebo zesměšnil, když jsme se projevili.

Zde je úkolem najít primární zdroj tohoto strachu – zkušenost, která ho v nás kdysi dávno spustila a spouští ho v nás neustále i teď, pokud se dostaneme do podobné situace. Chce to zapátrat ve své minulosti a hledat souvislosti. Jakmile si je uvědomíme, dostaneme příležitost je zpracovat a strachu se tak zbavit. Pokud se nám to povede, přestaneme si podobné situace do života přitahovat.

Každá emoce má totiž i svoji vibraci. Od těch nejnižších, jako jsou pocity viny, hanby, žalu, strachu a vzteku, až po emoce s vysokou vibrací jako je odvaha, nadšení, láska, radost a vnitřní mír. Ti z vás, kdo tak trochu znají Zákon přitažlivosti, pak ví, že to, co v sobě nosíme, k sobě také přitahujeme a ve svém životě tvoříme (a věřte mi, že své skutečné vnitřní naladění rozhodně nezamaskujete tím, že emoce potlačíte).

Mé přirovnání k mrakům na obloze tak vůbec není náhodné. Cítíme-li strach, spojujeme se na vibrační úrovni se všemi lidmi, kteří také ve stejném okamžiku cítí strach, a tento „mrak“ strachu opravdu živíme a zesilujeme jeho energii. Přitahujeme si tak další a další situace, které náš strach dále podporují. Je to jako začarovaný kruh. A stejně tak cítíme-li lásku, propojujeme se s láskyplnými lidmi a živíme zase „mrak“ lásky.

Co si vyberete?

Určitě mi řeknete, že to přece není tak jednoduché. A já vám odpovím, že máte pravdu. Jednoduché to není. Začít pracovat se svými emocemi totiž vyžaduje odvahu a také vůli. Rozhodnutí, že to chcete změnit. Odvahu upřímně se podívat do svého nitra. A také čas začít toto rozhodnutí opravdu integrovat do vašeho života.

Je to zodpovědná práce. Nejde totiž jen o vás samotné, ale o pomoc pro celou naši planetu.

S každou negativní emocí, kterou si zpracujete, totiž uberete z jejích „mraků“ a posílíte „mraky“ těch pozitivních. Pracujete tedy nejen na sobě, ale zároveň pro všechny lidi na tomto světě. A čím víc nás bude, tím víc láskyplnější prostředí budeme společně tvořit…

Líbí se vám tato myšlenka? Mně moc 🙂

A proto na sobě pořád makám 🙂

Chcete-li alespoň začít, můžete se přidat do mé malé, uzavřené skupinky na FB, kde probíráme způsoby, jak s emocemi pracovat, jak zvyšovat svoji osobní vibraci zpracováním bolestivých událostí ze svého života pomocí metody EFT, a také prací s energií prostoru, ve kterém žijeme, pomocí feng-šuej (více o těchto metodách najdete zde).

Tento týden na vás ve skupince čeká další mini-série, tentokrát právě na téma emocí – podíváme se na Hawkinsovu Škálu vědomí, rozebereme jednotlivé emoce a jejich vibrace, povíme si, proč je dobré mít své myšlenky pod kontrolou, a naučíme se vědomé práci s dechem pomocí mudry „Dýchání“. Přidat se můžete zde.

Těším se na vás 🙂

Namasté… 🙂

„Byla mi dána do vínku schopnost hlubokého soucitu, a snad i proto jsem již od malička toužila pomáhat lidem objevovat svoji duši. Již téměř dvacet let se věnuji studiu alternativních metod léčení, zejména EFT a feng-šuej, a proto jsem také autorkou eBooku FENG-ŠUEJ a EFT>> , který je věnován oběma těmto metodám. Pomocí Feng-šuej můžete nastartovat pozitivní změny ve vašem životě tím nejjednodušším způsobem, který pro začátek můžete udělat – zdokonalením prostoru, ve kterém trávíte svůj čas. Prostor kolem nás totiž pomáhá utvářet náš život. A pomocí EFT můžete pomoci sami sobě zbavit se vnitřních bloků a nefunkčních vzorců, které vám brání ve štěstí...“ Můj příběh si přečtěte zde>>
  • Chcete se dozvědět, jak rychle nabít Vaše tělo i Váš domov pozitivní energií?

    Přečtěte si eBook zdarma...

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Na Facebooku mě najdete tady :-)