Feng-šuej v kuchyni

Kuchyně a jídelna jsou jedněmi z nejdůležitějších místností v domě. Trávíme zde spoustu času přípravou jídla a poté i společným stolováním, a tak by tento prostor měl vždy působit čistě a přívětivě tak, aby i příprava jídla byla radostí. Ve své symbolice představuje kuchyně „srdce“ domova.

Pojďme se na ni podívat z pohledu feng-šuej.

Nábytek v kuchyni by měl mít světlé barvy a zaoblené hrany. Přiměřená výška kuchyňské linky by pak měla odpovídat především osobě, která zde nejčastěji připravuje pokrmy.

Podlaha v kuchyni by měla být lehce udržovatelná, tedy bez koberců a PVC, ideální je podlaha kamenná nebo cihlová, která svým charakterem země dorovnává převažující živly ohně a vody.

V kuchyni by rovněž mělo být umístěno okno, aby se zde mohlo snadno větrat. Digestoř spuštěná při vaření odsává energii ven z domu. Měla by tak být co nejnenápadnější, kulatých tvarů a puštěná co nejkratší dobu (mě osobně třeba zvuk digestoře hrozně rozčiluje, takže ji téměř vůbec nepouštím a místo ní si právě otevírám okno :-)).

Aby zde energie mohla volně proudit a aby se vám zde dobře pracovalo, neměla by být kuchyň přeplněná zbytečnostmi. Volná pracovní linka je tedy první nezbytností. Kuchyňské náčiní by vždy mělo být umístěno ve skříňkách a šuplících určených k jejich skladování, především nože by se nikdy v kuchyni neměly nacházet na viditelném místě. Také hrnce, mixéry, prkénka a další vybavení by mělo být uklizeno na svém místě.

Nádoba na odpadky by vždy měla mít uzavíratelné víko a měla by být umístěná ve skříni tak, aby nebyla v kuchyni na první pohled viditelná. Samozřejmostí je pravidelné vynášení odpadků, a to nejlépe každý den.

Nejvhodnější světovou stranou pro umístění kuchyně je východ a jihovýchod. Obě tyto strany představují element dřevo. Dřevo podporuje prvek ohně, který je v kuchyni zastoupen sporákem a tabulovým sklem ve skříňkách, a zároveň tlumí element vody ve formě vodovodních přípojek, dřezu, ledničky a pračky. Sporák a dřez, myčka nebo lednička by nikdy neměly být umístěny přímo vedle sebe.

Vstup do kuchyně a především sporák by také neměly být umístěny přímo naproti vstupním dveřím do domu/bytu nebo naproti dveřím od koupelny či toalety. Při vaření byste v ideálním případě měli mít možnost snadno „kontrolovat“ celý svůj prostor, tedy nestát u sporáku zády ke dveřím.

Za zdí, před níž je umístěn sporák, by se podle pravidel feng-šuej neměla nacházet toaleta, koupelna ani ložnice (především postel).

Jako v každé místnosti platí i zde pravidlo: v jednoduchosti je krása. Příliš mnoho předmětů v kuchyni vám bude nejen znesnadňovat práci, ale také brzdit energii. Pořádek je tedy základním předpokladem volného proudění energie v kuchyni i ve vaší mysli – bude-li vám neustále něco někde zavazet nebo překážet, nebudete se při vaření cítit dobře (a vaše nálada ovlivní i výslednou energii pokrmu, který budete připravovat).

A jaké jednoduché kroky k udržení příjemné energie v kuchyni můžete provádět každý den?

Tady jsou:

 • udržujte kuchyňskou linku volnou a pravidelně ji umývejte,

 • dbejte na pořádek ve skříňkách, nepoužívejte rozbité nádobí nebo kuchyňské náčiní,

 • pravidelně kontrolujte čerstvost potravin, prošlé potraviny vyhoďte,

 • při vaření větrejte oknem, aby se vzduch odsátý digestoří nahradil čerstvým, pravidelně vyměňujte filtry v digestoři,

 • pravidelně vyměňujte špinavé utěrky za čisté,

 • pravidelně vynášejte odpadky,

 • do kuchyně si můžete umístit sošku čínského boha kuchyně (Zao Jun) nebo svaté Walburgy (ochrana proti zlým duchům).

Další tipy, jak pracovat s feng-šuej v kuchyni včetně řešení některých nedostatků, najdete v naší uzavřené skupince na FB. Přidat se k nám můžete zde.

A chcete-li si svépomocí upravit celý svůj domov podle feng-šuej, můžete si zakoupit ebook FENG-ŠUEJ a EFT, který zcela unikátním způsobem propojuje obě tyto metody.

Feng-šuej je úžasnou metodou, která napomáhá harmonizovat proudění energie v místě, kde žijeme, tedy nejen v našich domovech, ale i v jejich okolí. EFT (Emotional Freedom Techniques) je metodou, která napomáhá harmonizovat proudění energie v našem těle. Porozumíte-li oběma těmto metodám a naučíte-li se je používat v praxi, získáte neskutečně silné nástroje pro léčení vašeho vlastního života.

Více se o obou metodách se dočtete zde.

„Byla mi dána do vínku schopnost hlubokého soucitu, a snad i proto jsem již od malička toužila pomáhat lidem objevovat svoji duši. Již téměř dvacet let se věnuji studiu alternativních metod léčení, zejména EFT a feng-šuej, a proto jsem také autorkou eBooku FENG-ŠUEJ a EFT>> , který je věnován oběma těmto metodám. Pomocí Feng-šuej můžete nastartovat pozitivní změny ve vašem životě tím nejjednodušším způsobem, který pro začátek můžete udělat – zdokonalením prostoru, ve kterém trávíte svůj čas. Prostor kolem nás totiž pomáhá utvářet náš život. A pomocí EFT můžete pomoci sami sobě zbavit se vnitřních bloků a nefunkčních vzorců, které vám brání ve štěstí...“ Můj příběh si přečtěte zde>>
 • Chcete se dozvědět, jak rychle nabít Vaše tělo i Váš domov pozitivní energií?

  Přečtěte si eBook zdarma...

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Na Facebooku mě najdete tady :-)